Ознака: лондон

Занимливости

Најпознатиот мачор во Лондон заминува в пензија

Палмерстон, познатиот мачор на британското Министерство за надворешни работи, по 4,5 години стаж на буден и одговорен „ловец на глувци“, заминува в пензија. По тој повод, неговиот „официјален“ Твитер-профил објави […]

Вести

Терористички напад во Лондон, напаѓачот убиен

Британската полиција денеска во јужниот дел на Лондон уби маж, кој претходно избодел неколку лица, а полицијата смета дека „инцидентот е поврзан со тероризам“. Се испитуваат околностите, инцидентот се третира […]

Вести Свет

Јункер: Лондон ја напушта ЕУ до 31 јануари

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија до 31 јануари следната година, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Тој за Би-Би-Си изјави дека верува оти Брегзит ќе се случи на […]

Дестинации

Ручек во воздух на 300 метри над земја: Во Лондон се отвора ресторан во хеликоптер

За помалку од седум дена во Лондон со работа почнува првиот ресторан во хеликоптер. Проектот го покрена „европска фирма која сака да привлече клиенти со подлабок џеб“, објави „Робрипорт”. Хеликоптерот […]

Мода

Во мода е да изгледате глупаво?

Двајца ЈуТјубери решиле да направат еден експеримент, па додека траела модната недела во Лондон го облекле својот пријател Макс најчудно што може. Го облекле во најлоша можна комбинација на бои […]

Вести Свет

Петстотини илјади Британци на протест против Брегзитот

Околу петстотини илјади Британци излегоа денес на улиците на Лондон со барање да се прекине Брегзитот и да се распише нов референдум. Најголем број од демонстрантите се млади лица кои побараа […]

Вести Свет

Кој лаже Британија или Русија

Не застанува интересот за аферата за Скрипал . Рускиот претседател, Владимир Путин изјави дека Русија идентификувала двајца мажи, осомничени дека го отруле поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал и неговата […]

Вести

Лондон ќе забрани ресторани за брза храна во близина на училиштата

Учениците во Лондон ќе мора да се изнапешачат за да купат „нездрава“ храна, откако ќе стапи во сила новата наредба на лондонскиот градоначалник Садик Кан, кој ќе забрани отворање на […]