Ознака: лондон

Вести

Британската полиција уапсила и втор осомничен за нападот во лондонското метро

Во рамки на истрагата за петочниот бомбашки напад во лондонското метро, кога беа повредени најмалку 30 лица, британската полиција уапсила и втор осомничен, наведуваат британските медиуми, повикувајќи се на полицијата.Во […]

Вести

Уапсен осомничен за поврзаност со нападот во лондонското метро

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила едно 18-годишно момче, под сомнеж дека е поврзано со вчерашниот бомбашки напад во лондонското метро, при што беа повредени 29 лица.Британскиот национален координатор за […]

Вести

Осумнаесет лица повредени во експлозијата во Лондон

Осумнаесет лица се хоспитализирани по експлозијата во Лондон, но никој од нив не е во животна опасност, соопшти лондонската Брза помош.Очевидци тврдат дека дел од патниците се здобиле со изгореници […]

Вести

Хорор сцена: Терористички напад во Лондон

На метро станица во Лондон дошло до експлозија, Како што е соопштено, во инцидентот има повредени, а според најновите информации се работи за терористички напад. Неколку имале опекотини на лицето. […]

Вести

Експлозија во метро- станица во Лондон

Неколку лица се здобија со изгореници на лицето, при експлозија на содржина во корпа за отпадоци крај воз во лондонското Метро.Според „Мирор“, по експлозијата, од кантата почнал да излегува непознат […]

Занимливости

Лондонската зоолошка градина ги мери животните – кое животно тежи најмногу?

Работниците во зоолошката градина во Лондон денеска го почнаа годишното мерење на околу 200 видови животни кои се наоѓаат во таа градина, од најмалите до најголемите.Меѓу животните кои наредните неколку […]

Останати спортови

Организаторите или бурниот ноќен живот во Лондон виновни за фијаското на Болт

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри Јамајканецот Усаин Болт, не ја заврши својата фантастична кариера на начин на кој посакуваше, откако не победи на ниту една трка на Светското […]

Вести

Силна експлозија во метро станица во Лондон, луѓето бегале во паника

Метро станица во Лондон е евакуирана по силна експлозија.Според неофицијалните податоци на светските медиуми, најверојатно причина е неисправен воз.  Луѓето бегале во паника, се издигал чад. Се очекуваат повеќе детали.Според […]

Вести

Гори зграда во Лондон

Голем пожар избувна денеска во станбениот комплекс во изградба „Бау Варф“ во источниот дел на Лондон.  Лондонската противпожарна служба на Твитер објави дека во гаснењето на пожарот учествуваат околу 80 […]

Вести

Конечната бројка на загинати од пожарот во Гренфел тауер во Лондон нема да се знае до крајот на годината

Конечната бројка на загинати од пожарот во Гренфел тауер во Лондон нема да се знае до крајот на годината, а 80 луѓе се претпоставува дека се мртви, соопшти полицијата.Најголемиот број […]

Сцена

Адел направи посета на пожарникарите кои учествуваа во гаснењето на пожарот во Гренфел Тауер во Лондон

Британската пејачка Адел направи ненајавена посета на некои од пожарникарите кои учествуваа во гаснењето на пожарот во Гренфел Тауер во западен Лондон минатата недела.Неочекуванaта нејзина посета ја објавија вработените на […]

Вести

Лондон сака специјални односи со ЕУ по Брегзит

Со традиционалиот говор на кралицата Елизабета Втора пред членовите на двата дома на британскиот Парламент, денеска беше отворена новата парламентарна сесија.Обраќањето на монархот, пред лордовите и народните избраници, потекнува од […]