Ознака: мадрид

Вести

Мадрид во карантин

Шпанската влада воведе мерки за карантин во Мадрид, во обид да се контролира вториот бран на пандемијата во Европа. Од овој викенд, па во следните две недели, повеќе од три […]

Вести

Мадрид пред карантин

Жителите на Мадрид исправени пред новите мерки против КОВИД-19 – ќе им биде забрането непотребно да го напуштаат градот, а на посетителите исто така ќе им биде забранет влез во […]

Сцена

Брена и Боба заминаа на одмор заедно со неговата поранешна сопруга- фановите ја преплавија пејачката поради еден детаљ

Пејачката Лепа Брена заедно со својот сопруг Боба Живојиновиќ овие денови се на одмор во Мадрид. Пејачката на својот Инстаграм профил се пофали дека е на ручек со поранешната сопруга […]

Вести

Пуџдемон преговара со адвокати во Брисел

Сменетиот каталонски лидер Карлес Пуџдемон патува во Брисел за да се сретне со адвокати, објави денеска белгиската државна телевизија ВРТ.– Карлес Пуџдемон речиси сигурно пристигнува во Брисел и веќе е […]

Вести

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од […]

Вести

Протести во Мадрид за единствена Шпанија

Илјадници граѓани се собраа денеска во Мадрид во знак на поддршка за единствена Шпанија, еден ден пред одржувањето на забранетиот референдум за независност на Каталонија.Учесниците на протестот се собраа на […]

Вести

Лидерите на јужна Европа денеска ќе одржат самит во Мадрид

Лидерите од земјите во јужна Европа денеска во Мадрид ќе одржат самит со цел да покажат единство откако Велика Британија го започна процесот за излез од Европската унија.Премиерот на Шпанија […]