Ознака: Македонец

Избор на уредникот

Се прашувате ли како Горан, Александар, Дејан, Кире и Златко станаа Албанци и се вработија

Кога не би било трагично, дефинитино би било комично. Но, за жал криминогените умови на претставниците на власта се почесто ги надминуваат границите на она што досега било познато за […]

Живот

Јатко Тодев е Македонецот кој се родил во авион и добил доживотно бесплатни билети

Австралијанецот Јатко Тодев со потекло од Македонија, добил доживотно бесплатно летање со авион од авиокомпанијата ЈАТ, затоа што во 1978 година, се родил за време на летот за Сиднеј. Јатко […]

Црна хроника

Македонец почина во Малта се собираат пари за транспорт на телото

Македонската заедница во Малта и на социјалните мрежи во Македонија се организираат групи за помош на македонско семејство чиј близок почина во Малта. Завчера Зоран Велјановски (64) од Тетово починал во […]

Црна хроника

Фатен на дело: Македонец вработен во Швајцарска пошта крадел накит и мобилни од пакети

Македонски државјанин бил осуден на условна затворска казна поради тоа што крадел накит и мобилни телефон од пакети во поштата во Фрауенфелд, Швајцарија каде што бил вработен. Ова е втор […]

Живот

Приказната на еден Македонец: Се родил во авион и добил доживотно бесплатни карти, но никогаш не ги искористил

На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, Марија Тодева од Македонија се породила во авионот. Тоа бил еден од првите такви случаи во […]