Ознака: македонска нација

Балкан Вести

Ципрас го премина Рубикон со признавањето македонска нација, оцени Мицотакис 

Грчкиот опозициски лидер и претседател на “Неа демократија“, Кирјакос Мицотакис во интервју за “Дојче веле“, ја критикува владата на Алексис Ципрас поради признавањето на македонска нација. Мицотакис вели дека за него […]

Балкан Вести

Преспанскиот договор не признава македонска нација туку државјанство, бара да се разјасни Павлопулос

Грчкиот претседател изразил резерви за предложените амандмани на македонскиот Устав што вчера ги соопшти премиерот Зоран Заев. Прокопис Павлопулос, наводно, се спротивставил на членот 36, кој ги содржи референците за […]

Вести

Д-р Филип Петровски најавува нови активности на Државниот Архив на РМ

Државниот архив на РМ на чело со Петровски, неуморно работи на промоција на македонската историја и документи, како и отворање на Архивот кон светот. Директорот на Државниот архив на Македонија, […]