Ознака: македонски

Македонија

Ова е првиот македонски електричен автомобил

Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на “Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен автомобил “Застава 750“ од времето […]

Балкан Вести

Мицотакис: Договорот од Преспа, речиси ја даде на друг придавката “македонски“

Говорејќи во Европскиот парламент за време на активностите на “Европската народна партија“, лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис, се осврна и на Договорот од Преспа, а овојпат, акцентот го стави […]

Балкан Вести

Спасени македонски скијачи и сноубордери на Пирин планина

Операција за спасување се одвивала синоќа на планината Пирин, објави БГНЕС. Пет македонски граѓани,  скијачи и сноубордери, бордале надвор од назначените локации, и паднале во провалија на Даминишка долина. Сигналот […]

Вести

СМК: Во Македонија има само еден службен јазик и тоа е македонскиот!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Сараево од 22 февруари, дека Албанскиот јазик е втор службен јазик во Република Македонија.СМК потсетува […]

Издвојуваме

Стари македонски реклами од 1991-ва година

Да се потсетиме на првиот блок македонски реклами од 1991-ва година, кои се емитуваа на Македонската телевизија.  Од реклами за брза храна, до рекламирање на Економско правно биро, овие реклами […]