Ознака: Макрон

Вести

Макрон најави сериозни рестрикции со кои треба да се запре алармантниот пораст на новозаразени од КОРОНА

Макрон најави сериозни рестрикции со кои треба да се запре алармантниот пораст на новозаразени од КОРОНА Франција го надмина прагот од еден милион заразени со коронавирусот (во време на пишување […]

Вести

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз. Немири избувнаа во Париз поради гневот од „жестокиот третман применет од полицијата кон етничките малцинства за време на затворањето поради коронавирусот. Полицијата употребила […]

Вести Видео

И ЕУ ги затвора границите од утре напладне! И Канада исто така!

ЕУ ги затвора надворешните граници во следните 30 дена во рамките на борбата против пандемијата од коронавирусот, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. „Сите патувања меѓу неевропските земји и Европската унија […]

Вести

Најавена „вонредна економска состојба“ во Франција, Макрон вети покачување на платите

Шефот на француската држава по денешните консултации и по долго молчење,  во обраќањето до Французите  прогласи „вонредна економска и социјална состојба“  посакувајќи „Франција на заслуги и работа“ и „Франција која […]

Вести Свет

За Жолтите елеци Макрон задоцнил со одлуката

Антивладините протести што почнаа минатиот месец во Франција заради зголемувањето на данокот на горивото прераснаа во протести од големи размери и гнев против Емануел Макрон. Неименуван претставник на Елисејската палата изјави дека […]

Избор на уредникот

Куклата на Брисел и на либералната капиталистичка Европа која си дозволи да даде свое мислење со тоа што не ги спомена ниту еднаш зборовите Република Македонија или Македонец!

Нашиот француски пријател Патрис Фере за изјавата на Емануел Макрон: “Каква прекрасна пародија на демократијата! Куклата на Брисел и на либералната капиталистичка Европа која си дозволи да даде свое мислење […]