Ознака: макфакс

Технологија

Смартфон апликација за медитација ги следи мозочните активности

Transcend што го произведува канадската компанија „Personal Neuro Devices“, безжично ги поврзува смартфоните со слушалките кои ја снимаат електричната активност на мозокот преку челото. Корисникот го избира времетраењето на медитацијата, […]

Останати спортови

Меѓународен отворен турнир во стрелаштво

Седмиот Меѓународен отворен турнир во стрелаштво, во организација на Македонската спортска стрелачка федерација, ќе се одржи во сабота на стрелиштето „Камник“.На турнирот се очекува да има околу 340 учесници од […]

Црна хроника

Бројот жртви во урнатата зграда во Бангладеш стигна до 1.035

Бројот загинати во уривањето на деловната осумкатница во предградието Сивора на банлгадешката престолнина Дака во петокот достигна 1.035 лица.Информацијата за AFP ја потврди армискиот бригаден генерал Садикула Алама Сикдер, чии […]

Регион

Turkish Airlines ја повлекува забраната за црвен кармин за стјуардесите

Турската национална воздухопловна компанија „Turkish Airlines“ ја повлекува забраната за користење црвен кармин и лак за нокти, изјави во четвртокот директорот на компанијата, откако секуларните Турци протестираа искажувајќи ја својата […]

Црна хроника

Загина олимписки шампион во едрење

Британецот Ендру Симсон, двократен олимписки шампион во едрење, го загубил животот кога неговиот катамаран се превртел во заливот Сан Франциско.До несреќата дошло за време на тренингот за Американскиот куп, а […]

Регион

Невработеноста во Грција порасна на 27 отсто

 Грчката стапка на невработеност порасна во февруари на 27 отсто, од надолу ревидираните 26,7 отсто колку што изнесуваше во претходниот месец, објави во четвртокот државниот завод за статистика ЕЛСТАТ.Станува збор […]

Вести

Европејците не веруваат во подобра година

Наспроти умерениот оптимизам од официјалните центри на власт, три четвртини од анкетираните граѓани од повеќе членки на Европската унија (ЕУ) се песимисти, а добар дел стравува дека најлошото допрва доаѓа.Во […]

Црна хроника

Бројот жртви во урнатата зграда во Бангладеш над 900, нови во пожар во текстилен погон

Бројот на смртно настраданите во најтешката индустриска несреќа во Бангладеш во четвртокот достигна 912, јавува Associated Press повикувајќи се на воени извори кои раководат со операцијата на потрага по евентуално […]

Меѓународен фудбал

Челзи и Тотенхем ремизираа

Челзи и Тотенхем одиграа без победник 2:2, во одложениот натпревар од Премиер лигата на Англија.Во Лондонското дерби, домашните два пати имаа предност, која фудбалерите на тотенхем успеваа да ја анулираат.Бразилецот […]