Ознака: малини

Кулинарство

Брзо, лесно и ефтино: Сите ги сакаат овие чоколадни топчиња со малини и јогурт

Освежителен десерт кој лесно се подготвува. Состојки: 200 гр свежи малини 200 гр грчки јогурт 100 гр чоколадо за готвење 1-2 лажички кокосово масло Подготовка: Ставете малини на чепкалка за […]

Здравје

Зошто треба да јадете колку што е можно повеќе сини плодови ова лето?

Овошјето со сина боја има многу здравствени придобивки поради природните соединенија што се наоѓаат во него. Капините, боровинките, црното грозје и сливите, покрај тоа што изгледаат убаво, тие се и […]

Живот

Калинките и малините го подмладуваат телото

Швајцарски научници утврдија дека калинките и малините го забавуваат стареењето на човечкото тело и прават да се чувствуваме и изгледаме помладо. Испитувањето е спроведено со помош на околу 60 повозрасни […]