Ознака: малта

Вести

Вратени 118 македонски граѓани од Малта, се организира и враќање од Хрватска- авиопревозот си го плаќаат сами, карантинот на товар на државата

Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство, денеска организираше враќање во земјата на 118 македонски граѓани од Ла Валета, Малта, […]

Вести Македонија

Премиерот на Малта во официјална посета на Македонија

Делегација на Република Малта предводена од премиерот Џозеф Мускат денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Со највисоки државни и воени почести, делегацијата ќе биде пречекана на платото […]

Вести

Предвремени парламентарни избори на Малта

Граѓаните на Малта денеска гласаат на предвремени парламентарни избори, кои премиерот Џозеф Мускат ги распиша за повторно да ја добие довербата по обвиненијата дека неговата жена поседува компанија која е […]

Вести

Груевски во Малта оствари средби со лидерите на ЕУ и премиерите на водечките земји од ЕУ

Партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски, а во чиј состав беа и членовите на извршниот комитет на партијата Никола Попоски, Влатко Ѓорчев и секретарот за меѓународна соработка Александар […]

Вести

Груевски се сретна со Меркел по Конгресот на ЕПП во Малта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски оствариле средба со германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на Конгресот на ЕПП во Малта, дознава Press24 од добро […]

Вести

Очаен дефокус од СДСМ за патувањето на Малта

Во недостиг на квалитетни идеи и суштинска желба за дебата, СДСМ се обидува да го сврти вниманието на јавноста од прифаќањето на скандалозната тиранска платформа со која се редефинира државата, […]

Вести

Груевски на Конгрес на ЕПП и средби во Малта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од денеска, па во наредните неколку дена заедно со партиска делегација ќе присуствува на Конгресот на Европската народна партија (ЕПП) што се одржува во Малта.Меѓудругото, […]

Вести

Малта ја призна Македонија под уставното име

Македонија воспостави дипломатски односи со Малта и тоа под уставното име. Оваа островска држава беше единствената членка на Европската Унија, покрај Кипар која и по 25 години од првото признавање […]

Вести

Се предадоа киднаперите на либискиот авион

Премиерот на Малта Џозеф Мускат изјави денеска дека киднаперите на либискиот авион се предале.– Киднаперите се однесени во притвор, изјави Мускат. Претходно Малтешката телевизија објави дека беа ослободени сите патници […]