Ознака: МАНУ

Вести

МАНУ се јавија со предлози за загадувањето. Но за промената на името никаде ги нема

Да се забрани увоз на возила постари од осум години во земјава, да се спроведуваат постојани контроли на издувните гасови на возилата и воведување казни за оние кои ги извадиле […]

Вести Македонија

Опозиционите пратеници да ги гласаат предлог – уставните измени

Поранешниот прв човек на Академијата на прославата посветена на годишнината од основањето на МАНУ, кажа дека очекува пратениците од опозицијата, во законодавниот дом да гласаат по сопствено убедување, а не […]

Вести

Академик се откажува од МАНУ доколку се преименува во Академија на Северна Македонија

Академикот лингвист Илија Чашуле најавува повлекување од Македонската Академија на науките и уметностите доколку таа согласно договорот со Грција биде преименувана во Академија на Северна Македонија. “Заборавив дека сум академик […]

Вести

МАНУ со штуро соопштение за антидржавниот договор со Бугарија!?”

Најрелевантната научна установа која треба да е столб на нациналната култура, јазик, традиција, повторно сервилна кон политичките елити и туѓите интереси!Наместо да инсистираат за итна седница во Собранието и транспарентност […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: МАНУ потврди дека Заев не ги консултирал, ниту пак имаат каква било информација што договорил во Софија

МАНУ потврди дека Заев не ги консултирал, ниту пак имаат каква било информација што договорил на средбата во Софијаж, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на МАНУ.ВМРО-ДПМНЕ изразува […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: МАНУ и МНР да излезат со став за договорот кој Заев има намера да го склучи со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение ги повикува МАНУ и Министерството за надворешни работи да излезат со став за договорот кој премиерот Зоран Заев има намера да го склучи со Бугарија.– Остана уште […]

Вести

МАНУ мора да реагира и да покаже дека не е приврзок на Заев

Останува помалку од еден месец до потпишувањето на договорот со Бугарија, кој Заев во Софија го најави со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а македонскиот народ нема никаква информација што содржи […]

Колумни

МАНУ ЧАО

Кога си размислувам од каде да почнам, логично е да се присетам на тоа како стигнавме до овде. Меморијата се полни, истовремено е безполезна, бидејќи „кој прв почна и со […]

Вести

Дамовски: МПЦ и МАНУ да се произнесат и да ни се приклучат на протестите

Дамовски: МПЦ и МАНУ да се произнесат и да ни се приклучат на протестите.Повик до сите граѓани за зачувување на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија, но и повик до […]