Ознака: МАН

Вести

МАН упатува јавен протест против активностите на СЈО усмерени кон уривање медиуми

Македонската асоцијација на новинари упатува јавен протест против активностите на СЈО усмерени кон уривање медиуми, гушење на слобода на говор и слобода на збор за новинари кои партијата СДСМ и претседателот […]

Вести

МАН: СДСМ се изживува врз медиумите – притисоците од СДСМ и СЈО врз медиумите и новинарите кои не се под нивна контрола – кулминира

Продолжуваат притисоците, тортурата и прогонот на новинари, медиуми и нивни сопственици, кои последниве три години ги надминаа досега познатите методи не само кај нас, туку и пошироко, соопштуваат денес од […]

Вести

МАН: „24 Вести“ објавува прилози каде има манипулација и злоупотреба на малолетници од страна на политичка партија

Македонската асоцијација на новинари (МАН) остро реагира на манипулациите и непрофесионалноста на Телевизија 24 Вести, стои во реакцијата на Асоцијацијата.-Телевизијата објавува прилог во кој малолетник се злоупотребува и манипулира во […]

Вести

МАН: Агенцијата за медиуми протежира една политичка страна на сметка на другата

Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска со соопштение реагираше во врска со последните активности на Агенцијата за медиуми, односно Привремената комисија за надзор на медиумите во предизборниот период.Во соопштението се […]

Вести

Остра реакција на МАН по повикувањето на насилство од страна на Мирослав Грчев

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро реагира по објавувањето на последниот коментар на авторот Мирослав Грчев на интернет порталот Плусинфо. Во коментарот насловен “Со оган на Владата и на Советот […]

Вести

Во МИОА се одржа брифинг со претставници на МАН, ММА и ЗНМ за законот за информативни и рекламни кампањи на јавните институции

Во Министерството за информатичко општество и администрација денеска е одржан брифинг со претставници на Македонската Медиумска Асоцијација, Македонската асоцијација на новинари и Здружението на новинарите на Македонија, во врска со […]

Вести

МАН: Наместо да се заканува кон медиумите, СЈО мора да одговара на прашањата

Македонската асоцијација на новинари (МАН) смета дека Специјалното јавно обвинителство наместо да се заканува кон медиумите, мора да одговара на прашањата.-Катица Јанева не смее да заборави во ниту еден момент […]