Ознака: маратон

Занимливости

Истрчал маратон на тераса во време на изолација

Французинот Елиша Нохомовик, од градот Тулуз, успеа во изолација, на тераса, да истрча маратон. Со тоа покажа дека, и покрај изолацијата поради коронаврусот, некои нешта, сепак, се можни и изводливи. […]

Локална самоуправа

По 7- ми пат ќе се одржи ултра планинскиот маратон „Krali Marko trails“

И годинава по 7-ми пат во Прилеп од 22 до 24 септември ќе се одржи ултра планинскиот маратон насловен како „Krali Marko trails“. Оваа година има рекорден број на пријавени […]

Издвојуваме

Уникатните близначки од Естонија промоторки на Виз Ер Скопски маратон

Оваа година  промотoрки на Виз Ер Скопскиот маратон ќе  бидат трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили кои  учествуваа на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. Интересен […]

Вести

Иванов ги пречека маратонците на целта

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го пречека познатиот спортист хуманист и светски рекордер Емил Илиќ кој придружуван од тројца млади маратонци, го заврши пешачкиот маратон во должина од […]

Издвојуваме

Поп Ацев е голем фаворит за втора победа по ред на Охридски Маратон

Првиот Македонец кој триумфираше на Охридски Маратон, Евгениј Поп Ацев, оваа година е главен фаворит за да го одбрани трофејот на најголемата спортска манифестација во нашата држава. Имено, Поп Ацев […]