Ознака: Маријана Петир

Македонија

Маријана Петир: Кога му го земаш името на еден народ, тоа е духовен геноцид

  Во ситуација кога на еден народ сакаш да му го одземеш неговиот идентитет, култура, вредности, дух, да го избришеш како да не постоел. Кога му го земаш името, тоа […]

Вести

Измена на законот за јазиците е против интересите на Македонците

Хрватската европратеничка и претседател на групата „Пријатели на Македонија во Европскиот парламент“, Маријана Петир, во настап пред своите колеги во Европарламентот, денеска се осврна на завчерашниот Совет за стабилизација и […]

Вести

Македонија не треба да го менува името, туку ЕУ треба да го смени пристапот

Клучната порака од Брисел до новата влада беше дека Македонија мора да го реши проблемот со Грција, како би се отворила вратата за членство во ЕУ и НАТО. Како претседател […]

Вести

Петир: Бараме да се отфрли „Тиранската платформа

Европратеничката Маријана Петир, која претседава со групата на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, изрази загриженост за политичката состојба во Македонија и за прифаќањето на „Тиранската платформа“ од страна на […]

Вести

Петир: Македонија е независна и суверена држава и нејзиниот уставен интегритет треба да се почитува

Европратеничката од Хрватска и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европскиот парламент“, Маријана Петир пред малку испрати соопштение во кое ја потенцираше поддршката за нашата држава, порачувајќи […]

Вести

Филип Петровски оствари средба со европратеничката Маријана Петир

Филип Петровски оствари средба со европратеничката Маријана Петир Европратеничката Маријана Петир, во посета на Скопје, ое сретна со директорот на Државниот архив на Р. Македонија, Филип Петровски. Директорот на архивот […]

Вести

Петир: Неприфатливо е менувањето на волјата на гласачите

Европратеничката и претседател на групата „Пријатели на Македонија во Европскиот парламент“, Маријана Петир, изрази загриженост поради случувањата на седницата на Државната изборна комисија на Република Македонија, каде, според неа, се […]