Ознака: Марија

Занимливости

МАРИЈА – МАКЕДОНСКОТО ИМЕ ШТО ЗНАЧИ „САКАНА ОД БОГА“

Според старите толкувања, ова име значи и „горчината на морето“. Марија е најраспространетото женско име на светот во разни варијанти. Како име на мајката на Исус, името Марија симболизира чиста […]

Вести

Вечно име Марија, Марица, Марјан, Маријана

Денес е Успение на Пресвета Богородица Голема Богородица, празник на мајката на животот. Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Народот верува дека Богородица е заштитничка на леунките и […]

Вести

Марија оштети брана која може потполно да пукне

Последиците од катастрофалниот ураган Марија и во наредниот период може да претставува голем проблем за веќе разорениот Порторико.  Браната Гуахатака која се наоѓа на северозападот на државата би можела потполно […]

Вести

Ураганот Марија пристигна до Порторико

Ураганот Марија го погоди Порторико како бура од четвртата категорија со ветрови од 230 километри на час, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани.Центарот на ураганот удри во близина на […]

Вести

Ураганот Марија се движи кон Порторико: Ќе ги загубите животите ако не се евакуирате

Ураганот Марија, кој веќе е од петта категорија, се движи кон Американските Девствени Острови и Порторико, откако претходно со разорна моќ го погоди малиот карипски остров Доминика, објави американскиот Национален […]

Вести

Ураганот „Марија“ направи хаос за едно деноноќие

Ураганот “Марија”, кој беснееше во Атлантскиот Океан, се зголеми и го достигна петто највисоко ниво на скалата Сафир-Симпсон, објави Националниот истражен центар за урагани со седиште во Мајами. Според најновите податоци, […]