Ознака: маркети

Занимливости

Совети како да купувате без нервоза во време на пандемија

Ако вие сте членот на семејството кој (најчесто) пазарува, можно е во изминативе неколку недели да сте почувствувале паника, беспомошност или фрустрација кога ја обавувате оваа задача. Секојдневно нѐ охрабруваат […]

Вести

Граѓани се жалат дека во некои продавници вработените не носат заштитни маски и ракавици

До Одделението за заштита на потрошувачите при Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) последните три дена се поднесени девет претставки чии наводи се однесуваат на актуелната состојба со корона вирусот […]

Живот

Не смеат да се зголемат цените на лимон, портокал, мандарини, грејпфрут и клементина во Македонија

На предлог на Министерството за економија, Владата на Македонија на денешната седница донесе Одлука за замрзнување на цените на лимон, портокал, мандарина и грејпфрут и клементини. Според Одлуката за посебни […]

Вести

Задолжителна редарска служба пред маркетите, аптеките, банките и поштите

Сите маркети, аптеки, банки и објекти кои даваат поштенски услуги, задолжително треба да обезбедат редарска служба при влез и во внатрешноста во овие објекти, со цел да се контролира влезот […]

Вести

Институциите тврдат дека храна има доволно: За поскапување казни до 5.000 евра, па и една година затвор

Прехранбената индустрија во земјава им порачува на граѓаните дека нема потреба панично да купуваат залихи зашто има доволно леб, брашно, масло за јадење, млеко, млечни производи, јајца, кондиторски производи, месо […]

Балкан

Пензионерите, инвалидите и бремените жени ќе имаат предност во маркетите во Словенија

Поради коронавирусот при пазарањето во словенечките маркети предност ќе имаа пензионерите, инвалидите и бремените жени, соопшти Кризниот штаб. Дописникот на МИА од Љубљана јавува дека одлуката која веќе почна да […]

Вести

Се замрзнуваат цените на основните продукти: Оваа храна во сите маркети ќе се продава по иста цена!

Владата доцна синоќа донесе Одлука за замрзнување на цените на основните продукти: леб, сол, зејтин, млеко и млечни производи, јајца, брашно, месо, тестенини, лекови и дезинфекциски средства со состојба на […]