Ознака: маски

Вести

На гласање задолжително со маска и со двојна дезинфекција

Гласањето на претстојните избори, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Ќе се гласа согласно […]

Балкан

Хрватска ќе имплементира маски кои го убиваат коронавирусот

Хрватска добива маски кои го убиваат коронавирусот. Веста ја соопшти Ана Солдо, претседателка на Хрватската лекарска комора. Овие заштитни маски доаѓаат од Израел, и се направени од бакароксид со антивирусно […]

Занимливости

Што открива за вас бојата на маската што ја носите?

Модните дизајнери брзо се вклучија во борбата против ковид-19 и преку дизајнирањето маски заработуваат многу пари. Други ја искористија ситуацијата за да го искажат своето политичко мислење, па може да […]

Балкан

Вака изгледаше првото патување кон Грција: Маски, заштитни одела, капи – дали ова е иднината?

Турата од грчки и српски државјани со посебна дозвола за влез во земјата, пред два дена тргнала за Грција. Границите за српските туристи се отвораат дури на 15-ти јуни, но […]

Вести

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска, а останатите соседи и речиси и успешно се изборија со корона […]

Вести

Маските задолжителни – до мај опомени, а потоа казни за неносење

Воведените мерки, како што информираат од Министерството за здравство, се клучни во превенцијата од ширењето на коронавирусот. Најпрвин опомена, а потоа и казни ќе добијат оние граѓани кои не ја […]

Вести

Од денес задолжително носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата

За заштита од коронавирусот на населението од денес за сите граѓани започнува да важи уредбата на Владата за носење на лична заштитна опрема за носот и устата и која може […]