Ознака: масти

Живот

Лекови против холестерол би можеле да служат во борба против корона: Статините ја намалуваат смртноста, може да спасат стотици милиони луѓе

Статините, односно лекови за отстранување на маснотии би можеле да служат во третманот поради коронавирус, бидејќи имаат силен антиинфламаторен, антикоагулантен и антивирусен ефект Стотици милиони луѓе во светот користат статини, […]

Здравје

Светот полуде по рецептот од само две состојки, направете го и кажете им “збогум“ на мастите

Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас. Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност, зголемените маснотии во крвта се болест […]

Нега и убавина

Намирници со најмногу трансмасти: Ова се деветте најопасни!

Мастите се важни за здравјето, но мора да внимавате кои видови маснотии ги внесувате во телото Мастите, исто како и протеините и јаглехидратите, се многу важен дел од нашата исхрана […]

Живот

Научниците потврдија дека овој омилен напиток меѓу луѓето влијае во намалувањето на мастите и килограмите

Пиењето на овој, за многумина омилен напиток, е корисно и ги разградува мастите, но исто така спречува таложење на истите – покажало истражувањето на научниците од англискиот универзитет. Тимот експерти […]

Живот

На кои масти треба да внимавате?

Мастите се неопходни за нашето здравје, за нашиот организам правилно да функционира. Тие ја одржуваат кожата мека и сјајна, потребни се за разложување на одделни витамини, претставуваат одличен извор на […]

Живот

Тајната на здравиот живот се крие во мастите?

Резултатите од големото истражување на канадските научници покажува дека исхраната со мал удел на маснотии го зголемува ризикот од прерана смрт. Тоа се случува бидејќи луѓето неретко ги заменуваат маснотиите […]