Ознака: математика

Занимливости

Математички предизвик: Како може резултатот да биде 30?

Во последно време многу лесно луѓето се „навлекуваат“ на математички задачи кои на прв поглед делуваат тешки и невозможни, а во суштина само треба да размислувате логички, наместо математички. Таква […]

Живот

Поради овој професор од Холандија, секоја жена обожува математика

Роберт Лигтвоет (28), професор по математика од Холандија, освен што добро предава, е неодоливо привлечен и харизматичен.Тој станал популарен на социјалните мрежи откако со него се пофалила една од неговите […]

Вести

Математиката на СДСМ се коси со здравиот разум

И речиси два месеци по изборите на кои претрпеа пораз од 20 илјади гласови разлика, СДСМ и Зоран Заев продолжуваат во јавноста да ја експлоатираат трагикомичната реторика дека власта не можела […]

Вести

Штипскиот универзитет ќе ги мотивира учениците да сакаат математика

Да се зголеми мотивацијата и желбата на учениците за математика преку нивна проактивност, користење современа ИТ технологија, воведување нови наставни методи и платформи, е целта на проектот што во наредните две […]

Занимливости

Мистериозни кодови на Тесла: Броевите 3, 6 и 9 се клучот за четврта димензија?

Никола Тесла истражувал бројни модели во универзумот, познати како „Божји план“, „Проект на Бога“ или „Математички белег на Бог“.Зад името на Никола Тесла се кријат многу мистерии. Голем дел од […]

Вести

Ристовски: Најавите на СДСМ за зголемување на бројот на часови по математика се дволични

Најавите на СДСМ дека кога ќе дојдат на власт ќе го намалат бројот на предмети за учениците, а за сметка на тоа ќе се зголемат часовите по математика и англиски […]