Ознака: мафини

Видео

Мислите дека ова се мафини? Не,не,ова е нешто многу ГЕНИЈАЛНО

Веруваме дека веќе ви проработи детската љубов према слатките.Како и да е,ова се мафини или капкејкови на среќата.Доколку на крајот на денот сакате да се опуштите во топла купка,да го […]

Кулинарство

За само 25 минути направете ги овие слатки мафини и имате појадок или совршено предјадење!

Едноставни солени мафини кои сигурно ќе ви се допаднатСостојки: 115гр брашно ¾ лажичка прашок за печиво 180мл млеко 1 јајце 150гр мешавина италиански сирења (моцарела,пармезан,гауда,бел чедар…) 120гр салама или сувомеснато […]

Кулинарство

Домашни компир-мафини од рерна!

Домашни компир-мафини од рерна!Состојки: 1 кг компир Рузмарин Магдонос Лук Масло Толчена лута пиперка Бибер Кашкавал Сусам Подготовка: Компирот излупете го и исечете на тенки листови. Насечете рузмарин, магдонос, додадете […]

Кулинарство

Сладок десерт! Мафини со џем

Идеален десерт за денес…Состојки: Две и половина шолји брашно Половина шолја шеќер Лажица прашок за пециво Половина лажица сол Шолја млеко Половина шолја стопен путер Јајце Лажица екстракт од ванила […]

Кулинарство

Појадокот никогаш не бил полесен: Солени мафини со сланина и јајце

Кога еднаш ќе ги пробате овие солени мафини, нема да можете да престанете да ги јадете.Појадокот е најважниот оброк во текот на денот, тоа го знаеме сите. Меѓутоа, многумина се […]

Кулинарство

Фантастични шпански питички – Едноставен и брз појадок за вашите најмили!

Многу се згодни за појадок или ужина, брзо се прават, а уште побрзо најдете некој само да ви ги исецка намирниците додека вие матите.Потребни состојки: 1 чаша јогурт 2 чаши […]