Ознака: мајки

Нега и убавина

Тренинг и доење: Дали новопечените мајки треба да вежбаат?

Имено, иако многумина веруваат дека тренингот може да му наштети на доењето, односно на производството на млеко, тоа не е точно. Кога доите, најважни се здравата и урамнотежена исхрана и […]

Живот

Научниците со интересно откритие: Бебето во стомакот на мајката плаче и сонува, а од 4-от месец го прават и ова

Бебињата се неисцрплива тема речиси од моментот на зачнување. Особено интересни се малку познатите детали поврзани за периодот на бременоста на нивната мајка. Занимавајќи се со овој период од животот […]

Живот

Колку килограми смеете да се поправите во бременоста?

Идните мајки кои се здебелуваат повеќе отколку што треба можат да имаат ризична или комплицирана бременост, па дури и проблеми после породувањето. Ако чувствувате постојан глад во тек на бременоста, […]

Живот

Зошто мајките сакаат да бидат будни до доцна навечер, иако се навистина исцрпени?

Мајките мораат да се справуваат со многу нешта истовремено. Рано наутро, децата почнуваат да плачат и да бараат појадок, сопругот прашува каде е неговата омилена маица, па дури и кучето […]

Живот

Мајки…

Еден прекрасен текст деновиве се споделува на социјалните мрежи. Наменет е за мајките, прочитајте го! „Драги мајки … Спијте со вашите деца, легнете со нив во кревет додека сакаат, завиткајте […]

Живот

Мозокот на мајките и трудниците се подмладува

Тазе мајките, па и трудниците често ќе ги слушнете како се жалат на заборавеност или расеаност поради хормоните или недостатокот на сон. Но, ново истражување спроведено во Норвешка покажува дека […]

Живот

Мајка на четири деца советува: „Не прашувајте ги трудниците кога им е терминот“

Џесика Офер, мајка на четири деца, смета дека постои едно нешто за време на бременоста што ја надминува постојаната потреба за мокрење, отечените зглобови, болките, па дури и непроспиените ноќи. […]