Ознака: мајкрософт

Технологија

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТикТок, Мајкрософт преговара да ја купи

Компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на кинеската видео апликација ТикТок откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата во САД. ТикТок е во […]

Контроверзни фајлови

Мајкрософт објави (и избриша) реклама со окултистката – Марина Абрамовиќ (прв дел)

Мајкрософт објави (и избриша) реклама со окултистката – Марина Абрамовиќ На Велики Петок, Мајкрософт објави видео за промовирање на поврзаноста со омилениот уметник на елитата: Марина Абрамовиќ. По масовната реакција, […]

Технологија

Мајкрософт патентираше таблет со екран на задната страна…

Од Мајкрософт неодамна патентирале уред кој што наликува на таблет, но за разлика од останатите таблети, има уште еден дисплеј сместен на задната страна од уредот. Екранот на задната страна […]

Технологија

Paint оди во историјата, на есен очекувајте современа алатка

Microsoft го подготвува новото ажурирање на Windows 10 системот наречен Autumn Creators Update со голем број на нови опции. Меѓутоа, еден од најдолговечниот додаток на Windows ќе престане да постои, […]

Технологија

Мајкрософт поради вирусот WannaCry пушти апдејти на оперативни системи со прекината поддршка

Корпорацијата „Мајкрософт“ пуштил обновување на оперативните системи Windows XP, WIndows 8 i Windows Server 2003, чија поддршка е прекината. Целта е да се гарантира заштита од вирусот WannaCry, кој втор […]

Технологија

Саудиска Арабија повика на бојкот на Мајкрософт поради овој збор!

Никој не очекува онлајн системите за преведување да бидат совршени, но исто така е јасно дека терористичките организации не би требало да ги изедначува со суверени држави.Токму тоа му се […]

Технологија

Новиот X-box на Мајкрософт пристигнува за празниците – наредната година

Новата генерација на конзолата X-box на Мајкрософт треба да излезе во продажба пред Божиќ наредната година, објави Bloomberg. Сегашната верзија е на пазарот веќе 7 години, па време е за хардверска […]