Ознака: МАЈМУН

Фото

Верното пријателство помеѓу кучето Роско и орангутанот Сурија

Орангутан и куче, кој би рекол? Но, сепак постои и вакво пријателство. Кучето Роско и орангутанот Сурија си имаат и своја сликовница која им ја направиле сопствениците, каде што сите […]

Занимливости

Судски спор околу авторски права на мајмун

Американскиот фотограф Дејвид Слејтер пред шест години отпатувал во Индонезија, каде за неколку дена направил серија фотографии со мајмуните макаки.Но, еден од мајмуните по име Наруто, играјќи со еден од […]

Занимливости

Мајмун остави без струја 50.000 луѓе во Замбија

Еден бабун во јужниот дел на Замбија толку многу се заинтересирал за каблите во една електрана, поради што без струја остави 50.000 луѓе во регионот, јави Би-Би-Си.Имено, мајмунот предизвикал прекин […]

Видео

ВИДЕО: Се оствари прогнозата на мајмунот Геда – Трамп победи на изборите!

Прогнозата на кинескиот мајмун наречен „Крал на пророците“ дека Доналд Трамп ќе победи на изборите, навистина се исполни.Познат како Геда (во превод – морници) мајмунот беше поставен во ситуација да […]

Занимливости

Љубовта спрема алкохолот ја наследивме од мајмуните

Верувале или не , љубовта спрема чашката датира уште од пред 10 милиони години од заедничкиот предок кој човекот го дели од другите суштества на планетата земја. Бендот „Прљаво казалиште“ […]

Занимливости

Пронајдено мистериозно суштество; пола мајмун, пола куче

Суштеството изгледа како куче со глава на мајмун и е пронајдено во складиштето на бензиска пумпа во Боцвана. Според зборовите на работниците кои го пронајдоа ова суштество, неговото торзо било пред […]