Ознака: Мека

Дестинации

Како изгледа животот во Мека, еден од најжешките населени градови во светот?

Мека, во Саудиска Арабија е еден од најжешките населени градови на Земјата. Просечната годишна температура е 30 степени целзиусови, а во лето може да достигне и до неверојатни 50 степени. […]

Вести

Инвазија на скакулци во Мека

Најсветото место на муслиманите, Мека, го погоди инвазија од црни скакулци. Иназијата почна кон почетокот на неделата, а властите во Саудиска Арабија ангажираа 22 тимови од вкупно 138 лица да […]

Вести

Аџилакот во Мека продолжува под зајакнати безбедносни мерки

Под зајакнатии безбедносни мерки во Саудиска Арабија аџиите денеска го почнаа тридневниот ритуал за фрлање камења по ѓаволот, јави ДПА.Во пустината Мина, на околу седум километри североисточно од Мека, распоредени […]

Вести

Започна аџилакот во Мека – Нема конкретни закани за аџилакот

Над 100.000 членови на саудискате сили за безбедност  од денеска ќе работат за заштита на верниците кои ќе учествуваат во овогодинешното поклонение во Мека, каде се очекуваат околу два милиони […]

Вести

Саудиска Арабија соопштија денеска дека спречиле напад на Светата џамија во Мека

Безбедносните сили на Саудиска Арабија соопштија денеска дека спречиле напад на Светата џамија во Мека, насветото место за муслиманите.Министерството за внатрешни работи на Саудиска Арабија покренало рации во провинцијата Џида, […]