Ознака: мекици

Кулинарство

Мекици

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ 800 гр. брашно 500 мл. млеко 2 јајца 150 мл. масло за јадење 15 мл. лута ракија 1½ лажица шеќер 1 лажица сол 1 коцка свеж квасец ПОДГОТОВКА […]

Сцена

Мекици за малата Кира- Катерина сподели како изгледа прославата

Македонската манекенка Катарина Ивановска се породи, а веста прва на социјалните мрежи ја објави пејачката Тамара Тодевска. Вечерва најблиските се собраа на мекици, да го прослават раѓањето на второто бебе, […]

Кулинарство

Перничиња мекици

Состојки 1 јајце 200мл јогурт 1 пециво 400-500гр брашно (или по потреба) за пржење 300мл масло Во еден сад ги замесуваме горе наведените состојки. Тестото ќе ви испадне лепливо и […]