Ознака: мерка

Вести

Финансии исплатија 14,3 милиони евра преку мерката „14.500 денари по вработен”

Финансии исплатија 14,3 милиони евра преку мерката „14.500 денари по вработен” Со оваа мерка се смете декс ќе се зачуваат работните места во фирмите погодени од Ковид-19 кризата, а воедно […]

Вести

Ќе се отворат нови подвижни аптеки од кои бенефит ќе имаат 463.000 жители

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска објави нова мега мерка во здравството со која 463.000 жители од Македонија кои живеат во населени места со помалку од 1000 жители, ќе можат […]

Вести

Во живо: Груевски ќе објави нова мерка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ќе објави нова мерка.Денеска во 13 часот, во Музеј на Македонската борба за државност и самостојност, ќе се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, при […]

Вести

Владата предвиде средства за поволностите за купување електрични возила и субвенции за плински уреди

Владата предвиде средства за проектот за повеќе на електрични автомобили и субвенции за вградување на плински уреди во автомобилите. Вицепремиерот Владимир Пешевски денес изјави дека веќе во буџетот за следната […]

Вести

Вкупно 105.773 повици од стартувањето на проектот „Ало докторе“

Вкупно 1436 повици во изминатата недела од 25.07.2016 година до 31.07.2016 година на телефонската линија за медицински совет „Ало докторе“.Вкупно 105.773 повици од 15.09.2014 година на 02/15 123 од кога […]

Вести

Бесплатно летување за две илјади деца од семејствата во социјален ризик

Две илјади деца од семејства во социјален ризик и социјално загрозени семејства и ова лето ќе имаат можност да одат на бесплатен летен одмор во рамки на проектот што го […]

Вести

Судот контра политизираното дејствување на СЈО: Мерката претпазливост за Груевски е неоснована

Кривичен суд објави дека нема мерки за претпазливост за акцијата на СЈО наречена „ТНТ“.Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани. По […]

Вести

Судот го укина домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“

Укинат е домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“.Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското […]