Ознака: мерки

Вести

Владата донесе забрани за угостителите. Нема повеќе диџеи и концерти

Владата донесе забрани за угостителите. Нема повеќе диџеи и концерти Казните ќе бидат ригорозни Не е дозволено гостување на пејачи/музички групи/диџеи во угостителските објекти кои послужуваат пијалаци и храна, вклучително […]

Вести

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти. Една од мерките на Владата од новиот пакет за економска помош […]

Свет

СЗО: Рецептот за катастрофа е прерано ублажување на мерките!

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус предупреди дека рестриктивните мерки не треба да се ублажуваат прерано и  посочи дека тоа е „рецепт за катастрофа“, пренесе Тасс. Тедрос Адханом […]

Балкан

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се ризичен […]

Вести

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска, а останатите соседи и речиси и успешно се изборија со корона […]