Ознака: мерки

Вести

Од 1 јуни се укинуваат работењето од дома и работењето во ротации

Од 1 јуни се укинуваат работењето од дома и работењето во ротации Владата денеска донесе и објави сет на мерки на својата седница. Вечерва беа објавени на прес конференција. Од […]

Вести

Мерките се лоши, голем број угостители нема да ги отворат објектите

„Мерките кои треба да се исполнат за да отворат угостителските објекти се ригорозни“, порачуваат од Туристичко-угостителската комора. Од таму порачуваат дека се дозволува работа со 30 проценти од капацитетите, а […]

Вести

Ангеловска: Третиот сет на мерки е за опоравување на економијата но и за справување на системски проблеми како сива економија

Ангеловска: Третиот сет на мерки е за опоравување на економијата но и за справување на системски проблеми како сива економија Третиот сет на мерки се таргетирани за да им помогнат на […]

Вести

Животот во Белгија постепено се враќа во нормала

Од денеска во Белгија учениците можат повторно да се вратат во училиште, се отвораат фризерски салони, музеи, зоолошки градини, помали пазари на отворено, а спортските клубови започнуваат со тренинзи. Сето […]

Балкан

Словенија ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на станбените објекти

Словенечката Влада ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на внатрешноста на сите станбени објекти во земјата. Премиерт Јанез Јанша на социјалните мрежи напиша дека Владата ќе излезе во пресрет на […]

Вести

Почна олабавувањето на мерките – еве ги одлуките на Владата

Почна олабавувањето на мерките – еве ги одлуките на Владата Владата на Република Северна Македонија на денешната 51-ва седница го усвои Планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на […]

Балкан

Грција ги презема неопходните мерки за да продолжи да биде безбедна туристичка дестинација

Грција ги презема неопходните мерки за да продолжи да биде безбедна туристичка дестинација, изјавила грчката претседателка Катерина Сакеларопулу во телефонскиот разговор со претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили Како што соопштија […]

Вести

Рестрикциите делумно олеснети, надлежните апелираат на почитување на мерките за заштита од коронавирусот

По два викенда со целосна забрана за движење овој викенд е првиот со скратен полициски час. Забраната за движење почна вчера од 15:00 часот, а ќе трае до понеделник во […]