Ознака: метеор

Вести

Мистерија на Кипар, луѓето во паника: Небото светнало, се слушнал татнеж, а потоа се затресла и земјата!

Полицијата е испратена во потрага за остатоци од метеор.Жителите на Кипар, велат дека на небото виделе зелено-бела светлина, а потоа слушнале силна, далечна експлозија која го потресла тлото, полицајците трагаат […]

Вести

На Урал започна „метеорска грозница”

Делови од метеорот кој експлодираше над рускиот масив Урал во петокот наутро и паднаа на површината покренаа своевидна „метеорска грозница” во којашто се вклучија многу ловци на вселенски камења чија […]

Вести

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот кој во петокот падна врз делови на Урал. Деловите од метеорот биле пронајдени околу замрзнатото езеро во Чељабинската област. Руските власти во […]

Занимливости

Видео: Кој во петокот го спаси светот од катастрофа?

Спектакуларниот феномен од  петокот очекувано предизвика подеднакво спектакуларни теории бидејќи во  природата на многу луѓе е да гребнат под површината и кога тоа има смисла и кога нема. Како што […]

Вести

Експлозијата на метеоритот над Чељабинск 30 пати посилна од атомската бомба фрлена над Хирошима

Експертите од американската агенција за вселенски истражувања NASA во саботата ги прецизираа пресметките за параметрите на вселенското тело кое падна во петокот наутро во рускиот град Чељабинск, при што дојдоа […]

Занимливости

Русите веќе продаваат парчиња од паднатиот метеор

Делови од метеорот што падна врз Чељабинск веќе се продаваат на некои руски интернет страници. „Евтино продавам делови од метеорот, подоцна ќе објавам фотографии“, напишал еден Русин.Колкава ќе биде цената […]