Ознака: МЕТОДИЈА ВЕЛИЧКОВСКИ

Вести

Величковски оствари повеќе работни средби во Вермонт

„Како резултат на партнерската Програма за соработка која успешно се спроведува повеќе од две декади со активно инволвирање на националната гарда (НГ) на Вермонт и Универзитетот Норвич во полето на […]

Вести

Началникот на ГШ на АРМ се сретна со комнадантот на Националната гарда на Вермонт

Делегација на АРМ предводена од Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски во текот на вчерашниот ден во рамки на работната посета на сојузната држава на САД-Вермонт имаше средба […]

Вести

Како двојазичноста би се одразила во редовите на АРМ?

СДСМ во својата програма предвидува воспоставување на двојазичност на територијата на цела Македонија, односно албанскиот јазик да биде втор официјален јазик во државата.За тоа какви последици ќе има врз редовите […]

Вести

Началникот на ГШ на АРМ се сретна со американскиот генерал Хоџис

Македонија има талентирани млади луѓе кои сакаат да станат офицери-лидери во вашата земја, но и одлично раководство на Армијата и Министерството за одбрана кое цврсто се залага за евроатланска интеграција, […]

Вести

Воена делегација на АРМ ќе оствари посета на македонските мировници во Кабул

Воена делегација на Армијата на Република Македонија предводена од началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски ќе оствари дводневна официјална посета на македонските мировници и на командата на мисијата […]

Вести

Иванов: Безбедносните сили се подготвени за евентуален втор мигрантски бран

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов, во придружба на началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски денеска ги посети припадниците на АРМ ангажирани […]

Вести

Делегација на ВС на Полска ја посети јужната граница кај караулата „Богородица“

Делегација на полските Вооружените сили, предводена од генерал Мјечеслав Гоцул, и началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, денеска ја посетија јужната граница во реонот на караулата „Богородица“.Припадниците на […]