Ознака: механизација

Вести

Земјоделците со тешка механизација се приклучуваат на протестниот марш во Скопје ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Земјоделците огорчени од Тиранската платформа, со тешка земјоделска механизација се приклучуваат на протестниот марш во Скопје на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.Со трактори и комбајни, земјоделците кажуваат „НЕ“ на воведувањето […]

Вести

Ангажирана дополнителна механизација за справување со снегот

Ангажирана дополнителна градежна механизација за справување со снежните наноси, по барање на локалната самоуправа во Зелениково, Чучер Сандево и Липково, информриаат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).  Во регионите […]

Вести

Механизацијата за чистење на снег во Куманово завеана од снег, граѓаните сами го чистат снегот

Граѓаните на Куманово сами го чистат снегот, откако е завеана механизацијата за чистење.  Исто така, има големи проблеми со движењето по улиците и патиштата, особено во неколку населби во градот […]

Локална самоуправа

Чешиново- Облешево со нова механизација за метење и чистење на улиците

Денес  17.10.2016г. претставници од Амбасадата на Република Германија  во Скопје  беа  во посета на општина Чешиново-Облешево. Целта на посетата е примопредавање и пуштање во употреба на „Машина за метење на […]

Вести

Арсовска: Механизацијата е сè уште на терен

Компаниите веднаш се мобилизираа, уште вечерта и следното утро, во моментот кога можеше да се излезе на терен ние излеговме, вели претседателката на Сојузот на стопанските комори Данела Арсовска која […]

Вести

Проценети се штетите во 450 домови во Стајковци

Во санирањето на штетите од последиците од поплавите во скопското село Стајковци моментално се ангажирани 78 машини, околу 600 доброволци и сезонски и комунални работници и околу 150 припадници на […]

Вести

Мисајловски: Постојано се комуницира со одговорните лица на терен за механизација

Министерството за транспорт и врски заедно со Јавното претпријатие за државни патишта со сите нивни ресурси успеа да обезбеди дополнителна механизација, алат и работна сила во сите населени места и […]

Вести

ВИДЕО: Погодените подрачја забрзано се обновуваат по поплавите

Ако пред само 4 дена главниот пат во скопско Страчинци беше целосно уништен од поплавата, а селото беше отсечено, денеска сликата на терен е поинаква.Патот е расчистен и прооден, а […]