Ознака: мигранти

Црна хроника

Во камион откриени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан

Во камион откриени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан Мигранти се откриени на патниот правец Богданци – Гевгелија. Синоќа пред полноќ во камион со полуприколка откриени се вкупно 211 мигранти. […]

Црна хроника

Уапсен државјанин на Косово кој пренесувал 113 мигранти во ладилник

Уапсен државјанин на Косово кој пренесувал 113 мигранти во ладилник 30-годишен Косовец вчера е фатен како превезува 113 мигранти од Бангладеш, Индија и Мијанмар. -Вчера околу 01.15 часот на автопатот […]

Вести Видео

Судир на мигранти со грчката полиција, во обид да влезат насилно на европско тло

Судир на мигранти со грчката полиција, во обид да влезат насилно на европско тло. Погледајте во видеово подолу каков хаос се случуваше на границата меѓу Турција и Грција.

Вести

Инвазија врз Грција (видео)

Грција е во состојба на зголемена безбедност откако се соочи со наплив на илјадници мигранти кои се обидуваат да ја минат границата од Турција, а локалното население стравува од нова […]

Балкан

Мигранти на Лезбос: пожари, судир со полицијата, жртви (ВИДЕО)

Вчера за време на протестот во кампот на грчкиот остров Лезбос мигрантите предизвикале два пожара и се судриле со полицијата. Според се уште непотврдени информации во кампот Морија загинале две лица. Мигрантите […]

Балкан

Во македонски камион откриени мигранти скриени во кафези за вилушкари

Српските цариници на граничниот премин Хоргош на границата со Унгарија откриле мигранти во македонски камион кој превезувал безбедносни кафези, информираше Царинската управа на Србија. Цариниците на снимките од скенерот забележале […]

Македонија

Приведени арачиновец и мигранти од Бангладеш

Вчера во 08:05 часот на местото викано “Костурник“, во атарот на селото Речица, полициски службеници го привеле И.А.(21) од с.Арачиново. При контрола на патничко моторно возило “Рено Еспејс“ со струмички […]

Македонија

На автопатот Куманово – Табановце во патничко возило пронајдени осум мигранти

Двајца мигранти од Ирак и шест од Пакистан, се пронајдени во патничко возило со скопски регистарски ознаки на автопатот Куманово – Табановце, кај клучката за село Костурник. Како што соопшти […]

Балкан

За едно попладне стотици мигранти стигнаа на Лезбос (ВИДЕО)

Со петнаесетина чамци од крајбрежјето на Турција стотици мигранти стигнаа до источниот грчки остров Лезбос за само едно попладне. Крајбрежната стража потврдила дека 13 чамци со вкупно 546 луѓе во четвртокот […]

Македонија

Еден загинат мигрант, 11 во болница во Кавадарци по сообраќајката на автопатот Демир Капија-Неготино

Едно лице загина, едно е вратено во камп, а 11 мигранти се префрлени во болницата во Кавадарци по сообраќајката на автопатот Демир Капија-Неготино, потврди за МИА Билјана Филипова, директор на […]

Македонија

Во камион на скопјанец пронајдени 48 мигранти

Вчера во близина на валандовското село Грчиште во товарно возило „Мерцедес Атего” со скопски регистарски ознаки биле пронајдени 48 мигранти, од кои 38 лица од Пакистан и десет од Бангладеш. […]