Ознака: мигрантска криза

Вести

Јолевски: Македонија има голем удел во затворањето на балканската мигрантска рута

Македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски денеска учествуваше на заедничкиот состанок на министрите за одбрана и за внатрешни работи на земјите од Централно-европската одбранбена соработка и Салцбург форумот, кој се […]

Вести

Македонија е „бедем“ на ЕУ кон Грција во мигрантската криза, а Груевски значи стабилна држава!

Угледниот германски „Шпигел“ анализира дека Брисел има потреба од стабилна Влада во Македонија со силен лидер, и дека Груевски и е потребен на ЕУ бидејќи Македонија ја има добиено улогата […]

Вести

Курц: ЕК ја препознава улогата на Македонија во мигрантската криза

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц на својот Твитер профил објави дека ЕК „во пакетот за проширување ја препознава значајната улога на Македонија во мигрантската криза“.Наведува дека по „по […]

Вести

Бохуслав Соботка му се заблагодари на Димитриев за македонската улога во мигрантската криза

Премиерот на Чешката Република, Бохуслав Соботка, утринава на средба со претседателот на македонската Влада му се заблагодари за улогата на Република Македонија во мигрантската криза, како земја што беше клучна […]

Вести

Димитриев: Република Македонија е дел од решението за мигрантската криза

Република Македонија очекува да има јасен и прецизен договор од самите членки на Европската Унија. Ние тој договор и тие политики ќе ги примениме бидејќи аспирираме за полноправно членство за […]

Вести

Попоски: Потребни се долгорочни решенија на мигрантската криза

Ако краткорочното справување со мигрантската криза подразбира успешно менаџирање на границите и обезбедување хуман третман на мигрантите, долгорочното справување подразбира решавање на темелните проблеми дома, во земјите извор на мигрантските […]

Балкан

Вучиќ: ЕУ мигратската криза да ја решава во Грција и Бугарија

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска во Париз ја повика ЕУ проблемот со мигратската криза да го решава на своите надворешни граници, односно во Грција и Бугарија, јави Танјуг.– Европската унија […]

Вести

Блажеска: Никој не ги суспендирал, ниту одзел овластувањата на државата за ИПА-средствата

Ниту е поведена постапка за суспендирањето на ИПА-средства за Македонија, ниту, пак, има најави за одземањето на ингеренциите на државата за спроведувањето на ИПА-фондовите, изјавува за „Дневник“ Ана Блажеска, државниот […]