Ознака: мигрена

Здравје

8 чудни лекови за мигрена што навистина функционираат

Мигрената може да предизвика толку силна болка што само оние кои ја доживеале можат вистински да разберат. Намалувањето на болката е исклучително тешко и многу често вообичаените лекови не функционираат. […]

Живот

Мигрената – многу повеќе од главоболка

Мигрената – многу повеќе од главоболка ШТО Е МИГРЕНАТА? Мигрените се хронични главоболки кои предизвикуваат болка која трае од неколку часови до неколку денови. Симптомите можат да бидат толку неподносливи, […]

Живот

Дваесет години се борела со неподнослива мигрена, а потоа се излекувала кога престанала да го јаде ова

31-годишната Леја Харисон, две децении патела од силни мигрени. Таа мислела дека станува збор за тумор на мозокот, но тестот за интолеранција на храна покажал поинаков резултат. “Обожував макарони со […]

Живот

Овие намирници што ги јадеме секој ден предизвикуваат мигрена

Повеќето луѓе имаат повремени главоболки, а дури 75 отсто од луѓето на возраст меѓу 18 и 65 години имаат главоболка најмалку еднаш годишно, додека повеќе од 30 отсто од возрасните […]

Живот

Кој немал мигрена, не знае што е болка: Ова треба да го јадете секојдневно

Сите кои имаат мигрена знаат колку е тешко справувањето со силните главоболки и мачнини со нив. На мигрената влијае и исхраната, па еве што се препорачува при ваква состојба. Јадете […]

Живот

Открила прост трик со кој за неколку минути се преполовила нејзината болка од мигрена која траела 12 часа

Елизабет Хејс својот лек за неподнослива главоболка го сподели на Фејсбук. Додека таа имала мигрена, болката достигнувала неиздржливо ниво и лековите кои ги користела не ѝ помагале. Првата реакција ѝ […]

Живот

7 намирници кои ќе ви помогнат да ја спречите мигрената

Пред веднаш да посегнете по разни таблети, погледнете кои природни лекови ги имате во вашата кујна. Мигрената е една од најболните и најмачните болести која ги погодува луѓето и најчесто […]