Ознака: миење

Занимливости

Домаќински трик: Како да ги измиете пластичните кутии за да не останат масни?

Дали ви се случило да измиете пластична кутија во која имало нешто масно, но садот да не исчисти темелно и да остане масен? Домаќинка открива лесен трик како побрзо и […]

Занимливости

Неверојатен трик за миење пластични садови: Не мора да ги фрлате, на овој начин ќе ја отстраните најлошата маснотија!

Сигурно барем еднаш во животот ви се случило во омилениот пластичен сад да ставите нешто мрсно, а потоа да не можете да го измиете. На својот ТикТок профил, Американката Ади […]

Занимливости

Ги измила јагодите со солена вода, а потоа се запрепастила кога го видела резултатот – сега сите сакаат да го користат овој трик

Една девојка решила јагодите да ги потопи во солена вода, а целиот процес го објавила на популарната мрежа ТикТок, каде изненадила многумина. Имено, кога видела ‘што сè шета по нив’, […]

Живот

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и […]

Живот

Светски виролог предупреди дека овошјето и зеленчукот мора да се мијат на овој начин

Австралискиот виролог, Тимоти Њусам, професор на Универзитет во Сиднеј, потврди дека „секоја површина е потенцијална опасност“ кога станува збор за коронавирусот и советува посебно да обрнеме внимание на овошјето и […]

Живот

Правите големи грешки: Еве кои намирници не треба, а кои мора да ги миете пред јадење

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може да […]