Ознака: милано

Вести

Нов удар во Италија по коронавирусот- еве со што се соочуваат граѓаните на Милано

Десетици сопственици на ресторани денеска протестираа пред главната железничка станица во Милано, незадоволни од новите правила за работа, што в понеделник стапуваат во сила. Незадоволните угостители тврдат дека мерките не […]

Живот

Армани ги преместува работните простории од Париз во Милано

Светски познатиот моден креатор Џорџо Армани одлучи работните простории на својата куќа на високата мода во Париз да ги премести во Милано, Италија. Седиштето на модната куќа е во француската […]

Дестинации

Тажна слика утрово во Милано: Бисерот на градот е празен, туристите веќе со месеци немаат стапнато тука поради пандемијата

Сигурно многумина се прашуваат како ли изгледаат едни од најпознатите туристички атракции во Европа откако е воведена забраната за движење поради пандемијата со коронавирусот. Ова утро познатата катедрала Дуомо во […]

Вести

Во Милано прва биолошка банка за лекување и вакцина на коронавирус

Миланскиот универзитет и болницата „Фатебенефратели Сако“ започнаа проект наречен „Биолошка банка“, кој опфаќа собирање и складирање на сите биолошки примероци, крв и ткиво, кои се поврзани со коронавирусот, што претставува […]

Вести

МАРИЈА МИХАЈЛОВИЌ, МОЛЕКУЛАРЕН БИОЛОГ ОД МИЛАНО: Ние сме жив експеримент, допирате производ во продавница и веќе сте носител

Молекуларниот биолог Марија Михајловиќ живее и работи во Милано, во Европскиот институт за онкологија. Српски „Новости“ ги пренесуваат нејзините совети, но и нејзините видувања за тоа каква е ситуацијата во […]

Живот

Италијански хуманитарец: Грета, ти имаш среќа, децата од КиМ немаат

Драга Грeта, блазе тебе која можеш да заплачеш, а да те слушнат сите светски лидери и да те повикаат на големите собири. Италијанскиот хуманитарец и член на „Лигата за север“ […]

Вести

Британска манекенка киднапирана во Милано и ставена на аукција на интернет

Британска манекенка била ставена на аукција на Интернет, со почетна цена од 353 илјади долари, откако била киднапирана, кога отишла на лажна фотосесија во Милано, Италија.Дваесетгодишната Британка била киднапирана на […]

Вести

Исчезната иранска принцеза пронајдена како бездомничка на улиците на Милано

Аријана Лак од Велика Британија, која потекнува од иранското кралско семејство Каџар, и којашто исчезна пред една година, деновиве е пронајдена во Милано, Италија, благодарение на албански детектив најмен од […]