Ознака: милан стефаноски

Избор на уредникот

Стефаноски: Нагорно-Карабах е жешка точка каде Русија и Турција имаат свои математики

Гостувајќи на ТВ24 безбедносниот аналитичар Милан Стефаноски за судирот во Нагорно-Карабах рече дека таму постои зла крв помеѓу две држави кои зад себе имаат многу конфликти. Тој смета дека сегашното […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Создавање на кохезивен политички, економски и безбедносен систем кој е исклучиво насочен кон НАТО и ЕУ е превентивен одговор на сајбер заканите

Изјава за Пулс 24 на безбедносниот аналитичар  м-р Милан Стефаноски. Зошто хакерските напади зачестија, прво системот на ДИК, а денес системот на неколку државни институции, која е целта? Сајбер нападите […]

Македонија

Македонија има силни сопствени капацитети и може самата да направи своја автентична безбедносна служба

Безбедносниот аналитичар Милан Стефаноски во вечерашната емисија „Отворено на Алфа“, предупредува, Македонија не учи од грешките во врска со чување на сопствената безбедност , и ако повторно Управата за безбедност […]

Вести

Владата на РМ да го следи интересот на Владата на САД, гласањето во ООН не е добар потег

За можните безбедносни импликации во 2018 во Македонија и во светот, Пулс24 побара мислење од безбедносниот аналитичар Милан Стефаноски. „На почетокот на 2017 година во кратка изјава за една национална […]

Вести

Стефаноски за тв Алфа: Шурувањето со криминалот пред изборите почнува да го зема својот данок

Што би рекле постарите ѓаволот си доаѓа по своето или ослободен е духот од ламбата.И, претходно предупредив дека во пресрет на локалните избори власта почна отворено да флертува со подземјето. […]

Вести

Стефаноски: Одговорно тврдам дека настанот во 2015 година во Диво Насеље е класичен терористички атак, и по форма, обем и цел.

Во контекст на пресудите за случајот „Диво Насеље“ и реакциите по пресудите од надвор и внатре. Нема соодветна реакција од стручната, владината, невладината и новинарската фела. – со овие зборови […]

Вести

Милан Стефаноски: Криминалците се интелигентни појави го чувствуваат моментот на слаба држава

По повод вчерашното случување во Аеродром, аналитичарот Милан Стефаноски објави статус на својот фејсбук профил при што го окарактеризира како мафијашка пресметка.„Криминалот, криминалците се интелегентни појави.Го чуствуваат моментот на слаба […]

Вести

Без разлика на се 350.000 срца ќе продолжат да се борат за Македонија

Аналитичарот Милан Стефаноски денес на својот фејсбук профил се обрати кон сите, како што тој вели, душебрижници од нереализирани ликови или од амбасадори. Во продолжение прочитајте го статусот.Се изначитав глупости, но […]