Ознака: Миле Јанакиески

Вести

Почна судењето за „Шпанските скали“

Почна судењето за „Шпанските скали“ (фото: Миле Јанакиески и Димитар Димовски) Десет години потоа „Шпанските скали“ се незиградени и на нивното место Шилегов или како што беше речено некои совесни граѓани […]

Македонија

Судот одреди притвор за Јанакиески и седуммина осомничени, за двајца мерка за претпазливост

Судија на претходна постапка им одреди мерка притвор од 30 дена на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и седуммина осомничени во предметот познат во јавноста како “Шпански […]

Македонија

Миле Јанакиески почна штрајк со глад

Откако вчера беше нападнат од обвинетите за тероризам во случајот “Диво Насеље“, како што дознава Press24 од свои извори во Истражниот затвор, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески […]

Вести

Давидовиќ: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ ја презел командата од МВР на 27 април

Адвокатот на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, чија одбрана денеска на судењето за 27 април откри нови моменти за тоа како бил организиран упадот во Собранието,  Звонко Давидовиќ рече дека по […]

Вести

Одбиени жалбите, Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски во Владата на Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс секретарот на владата Кирил Божиновски ќе останат во притвор. Попладнево, откако беа разгледани нивните аргументи […]

Вести

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски планирале бегство?!

Ова може да се заклучи според сооштението кое го издаде СЈО во врска со нивниот притвор. Следи интегралното соопштение: Во врска со Решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје […]

Вести

Се виделе ли Иванов и Миле Јанакиески? И за што збореле?

Со сооштение беше потврдено денеска дека средба имало по барање на Јанакиески. Но според кабинетот на Иванов не станало збор за аболиција, амнестија или слично. „Сето ова претставува груба полициска […]

Вести

Јанакиески и Божиновски сабајлево во притвор во Шутка

Потврдено е дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се однесени во притвор по барање на СЈО. Ваква одлука донесе Кривичниот суд по последните настани со бегството на Груевски. Специјалната обвинителка Катица […]

Коментари

Груевски ги остави на цедило најблиските соработници со кои се заедно по судовите

Вечерва со реакција и осуда се јавија некогашните најблиски соработници на Груевски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска. Тие на времето важеа за негова лева и десна рака. Што беше Груевски […]