Ознака: минерали

Живот

Овие лушпи ги фрламе, а многу се здрави: Помагаат за слабеење и помирен сон, а влијаат и на кожата

Лушпата од банана содржи многу важни витамини и минерали, а еве зошто треба да ја користите: Веќе знаеме дека бананите освен што се вкусни содржат високо ниво на калиум, но […]

Здравје

Најдовме рецепт за МНОГУ ЗДРАВА ужина: Полна со витамини и минерали, ГО НАМАЛУВА АПЕТИТОТ И ЖЕЛБАТА ЗА СЛАТКИ!

Ако не знаете што да подготвите за ужинка, имаме одличен предлог Нутриционистите велат дека закуските се многу важни и дека треба да имаме вкупно две од нив во текот на […]

Здравје

Здрава и убава: Кои витамини и минерали ѝ требаат на жената по 40-тата година?

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]

Здравје

Витамини и минерали што ѝ требаат на жената по 40-тата година

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината […]

Здравје

6 знаци во телото кои не предупредуваат дека внесуваме малку витамини: Научете како да ги препознаете

Недостаток на одредени витамини и минерали може да влијае на нашето расположение, имунитет, сила, па дури и убавина. Затоа е важно да се забележат знаците што телото ни ги испраќа на […]

Живот

Дали внесувате доволно витамини и минерали преку храната?

Познато ни е дека витамините и минералите се многу важни за нашето здравје, но поради стресното секојдневие во кое живееме и лошиот избор на храна, ретко посветуваме внимание на тоа […]