Ознака: Министерство за здравство

Вести

Од денес реактивирање на „Мој термин” : Дали повторно ќе ја има истата гужва во клиниките?

Од денес граѓаните имаат можност да закажуваат „Мој термин“, кој досега поради вонредната состојба не функционираше. Најавите за целосно враќање на системот за прегледи познат како „Мој термин“ ќе предизвика […]

Вести

МЗ: Тестовите во Систина се различен тип од тестовите на сите останати институции!

МЗ: Тестовите во Систина се различен тип од тестовите на сите останати институции! Еве го целото соопштение од Министертво за Здравство, а подолу и нашиот текст за новите случаи откриени […]

Македонија

Министерство за здравство се пишмани, промената на полот нема да биде на товар на Фондот

Доцна синоќа Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и дека таков зафат нема да се […]

Живот

Храна која содржи антиоксиданси, препишува министерот Филипче за загадениот воздух

Како активност која ја презема во превенција од аерозагадувањето Министерството за здравство денес ќе распише јавна набавка на 50.000 заштитни маски, кои ќе ги прекриваат носот и устата и ќе ги […]

Македонија

Брзата помош низ Македонија ќе добие уште 12 возила

Вчера Министерството за здравство спроведе електронска аукција и обезбеди 12 возила за Итната медицинска помош. Министерот Филипче потенцираше дека за оваа набавка во Министерството биле планирани 30 милиони и 500 […]

Македонија

Во Македонија нема западно-нилска треска

Шпекулациите наведени во некои медиуми дека случај на западнонилска треска е откриен на инфективното одделение во болницата „8-ми Септември“ Министерство за здравство ги отфрла. “Кај ниту еден пациент во Република […]

Издвојуваме

Фатиме Фетаи ќе биде фатална за Никола Тодоров?

После денешното гостување на Само Вистина на поранешниот висок вункционер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, пак се актуелизираше прашањето за неговото Министерување со двете големи и сериозни Министерства за Здравство и […]