Ознака: Министерство за култура

Вести

Министерство за култура: Обвинувањата на Алаѓозовски се евтин обид за политизација на културата

Поради елементарното непознавање на процедурите за реализација на проекти од областа на заштитата на културното наследство, денешниот прес на Роберт Алаѓозовски не претставува ништо друго освен груба навреда за повеќето […]

Вести

Министерство за култура: Правната неоснованост на актот може да ја цени само надлежниот суд, а не ЗАМП

Во врска со денешната реакција испратена до медиумите од страна на Здружението за заштита на авторски музички права „ЗАМП“- Скопје уште еднаш напоменуваме дека Министерството за култура постапува исклучиво врз […]

Вести

Конечно: Министерството за култура ја запре одлуката на ЗАМП за забрана за емитување на македонска музика!

Министерството за култура донесе Решение за запирање од извршување на Одлуката на Собранието на ЗАМП со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување.Соопштението на […]

Култура

Се враќа сјајот на Старата скопска чаршија- обновена е фасада која потекнува од крајот на 19 век

Старата скопска чаршија полека го враќа својот сјај и значењето кое го имаше во минатото за скопјани. Со поддршка на  Министерството за култура се обновуваат фасадите на објекти во старото […]

Вести

Министерство за култура: Заштитата на црквата во Курбиново беше и останува врвен приоритет

Заштитата на црквата „Св Ѓорѓи“ во Курбиново беше и останува врвен приоритет на Министерството за култура, нагласува ресорното Министерство во реакција на денешната прес-конференција на Роберт Алаѓозовски од СДСМ кој […]

Вести

Министерство за култура: Единствените споменици што СДСМ ги остави зад себе се над 600 затворени фабрики и над 200 илјади луѓе без работа

Министерството за култура, го изразува свoето длабоко жалење поради негаторскиот однос на Алаѓозовски и СДСМ кон македонското културно наследство и сопствената историја, се вели во реакцијата на ресорното министерство.  -Покрај […]

Култура

Промовирани се 53 наслови од новата едиција „Светско книжевно богатство“

Првите 53 наслови од новата едиција „Светско книжевно богатство“, во која се содржани 316 дела кои се наградени со најголемите светски книжевни признанија.Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска истакна дека […]

Вести

Министерство за култура: Граѓаните одамна знаат дека „Ако СДСМ ве обвинува за било што, вие сте на вистинскиот пат“

Она што граѓаните на Република Македонија одамна го знаат е фактот дека „Ако СДСМ ве обвинува за било што- вие сте на вистинскиот пат“. Оттука, денешните обвинувања од страна на […]