Ознака: Министерство за култура

Вести

Министерство за култура: ЗАМП ја манипулира јавноста со невистини

Наводите изнесени денеска во дневниот печат како реакција на Здружението за заштита на авторските музички права „ЗАМП“ – Скопје, а по повод соопштението на Министерството за култура по одлуката на […]

Култура

На скопско Кале се откриени над 13.400 археолошки предмети

Процесот на археолошки истражувања на Скопската тврдина Кале е целосно завршен и притоа се откриени над 13.400 предмети од различни периоди, од кои 4.527 монети, изјави Министерката за култура Елизабета […]

Култура

Промовирани шест нови книги од едицијата „Македонски искушенија“

Шест нови наслови од капиталната едиција „Македонски искушенија“ денеска беа промовирани во Музејот на македонската борба-Скопје. Тоа се изданијата „Светите Климент и Наум Охридски“, „Македонска преродба“, „Борис Сарафов“, „Атентатите на […]

Вести

Министерство за култура: Алаѓозовски од СДСМ успеа да се заплетка во лавиринтот на својата нестручност

Министерството за култура ја изразува својата длабока загриженост поради елементарниот степен на непознавање на проблематиката со која за жал, како што велат, неуспешно се обидува да се занимава  претседателот на […]

Вести

Канческа-Милевска: Во СЈО го потенцирав законското работење на Министерството за култура

Во Специјалното јавно обвинителство денеска на распит беше министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска.  По завршувањето на распитот Канческа – Милевска изјави дека била повикана во својство на сведок, не потенцирајќи за […]

Култура

Македонско книжевно творештво на Меѓународниот саем на книга во Пекинг

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Скопје од денеска до 28. август ќе го претстави македонското книжевно творештво на 23. Меѓународен саем на книгата во Пекинг.Главен акцент на штандот […]

Култура

Црквата „Св.Ѓорѓи Победоносец“ интензивно се реставрира

Со поддршка на Министерството за култура интензивно се работи на конзервација и реставрација на црквата Св. Горѓи Победоносец во кумановското село Младо Нагоричане, која е споменик на културата од 16 […]

Култура

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Дрма-Бадер

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Дрма-Бадер кај село Бадер, скопско, соопшти Министерството за култура.Истражувањата кои се дел од Програмата за финансирање проекти од национален интерес во културата на Министерството за […]