Ознака: министри

Вести

Избрани новите замениците министри во Владата

Со 62 гласа „за“, 44 против и без воздржани, синоќа Собранието ги избра замениците министри во новата Влада. За заменик министер во Министерството за одбрана е избран Башким Хасани, додека за […]

Вести

Новите министри ги презедоа функциите, Владата почнува со работа

– Со примопредавање на функцијата новите министри и официјално го започнаа четиригодишниот мандат. Најголем дел од нив вчера ги презедоа функциите, а останува денеска уште поранешниот вицепремиер за европски прашања […]

Македонија

Имињата на министрите од реконструираната Влада денес во Собрание

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада, по што предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница […]

Вести

Владата на СДСМ ги храни со бадеми и морски плодови министрите, а на студентите им го скрати оброкот

Скандалите кои секојдневно доаѓаат од Владата на Зоран Заев и СДСМ никако да престанат, овој пат јавноста е згрозена од одлуката на Владата на СДСМ да ги храни своите министри […]

Вести

СДСМ ветуваше намалувања на министерствата, наместо тоа, поголем број министри за мир во куќа, граѓаните ќе плаќаат

Иако СДСМ ветуваше дека ќе го намали бројот на министри и пратеници како дел од нивниот проект „Визија за Македонија“, владата на Заев ќе има поголем број министри за мир […]

Вести

Поволни кредити за самовработување, отворање бизниси и нови работни места

– Од денеска во наредните две недели сите невработени лица кои сакаат да отворат сопствен бизнис и да отворат до три работни места во помали дејности или до пет во […]

Вести

Димитриев: Формирана е централна комисија за проценка на штети

Премиерот Емил Димитриев придружуван од министрите за финансии Кирил Миноски и за труд и социјална политика Диме Спасов денеска го посети во Стајковци кое беше зафатено од поплавите.Димитриев ги информира […]