Ознака: мирис

Живот

Тренинг што ги враќа сетилата за мирис и вкус по вирусот корона: Еве што да направите!

Првиот симптом на корона вирус е главно губење на чувството за вкус и мирис. Состојба позната во медицината како асоманија. Д-р Дејвид Росен, оториноларинголог од Џеферсон Здравје, објасни зошто се […]

Живот

Ако не ги чувствувате овие мириси, можеби имате ковид-19

Ако не ги чувствувате овие мириси, можеби имате ковид-19 Знаејќи дека овој симптом што медицински е наречен аносмија може да послужи како клучен индикатор за дијагностицирање, било направено едно истражување […]

Живот

Ако не го чувствувате вкусот на оваа храна, веројатно треба да направите КОВИД-19 тест

Покрај покачената температура, краткиот здив, отежнатото дишење и сувата кашлица, еден од главните симптоми за присутност на КОВИД-19 вирусот во телото е и губењето на сетилото за вкус. Се работи […]

Кулинарство

Торта со суво овошје

Состојки за кората 9 лажици шеќер 3 лажици брашно (полни до врв) 150гр. сечкани суви смокви 150гр. потпечени толчени ореви 150гр. сечкани суви брусници на врв на лажиче сол,рендана кора […]

Занимливости

Собата нека ви мириса како градина: Совршен трик со кој ќе го освежите воздухот со помош на клима уред

Топлите денови не можат да се замислат без клима уред. Тој го разладува приватниот и работниот простор и ви овозможува дневните активности да ви поминат полесно, а сонот навечер ви […]