Ознака: Мирјана Најчевска

Македонија

Најчевска: Мислам дека кривична одговорност е претерано, но треба да има некаква прекршочна одговорност

Професорката Мирјана Најчевска смета дека треба да се поведе прекршочна постапка по грешката која ја направи македонската поп-ѕвезда Тамара Тодевска при интонирање на химната на прославата по повод 4 јули […]

Македонија

Мене лично ме интересира дали кандидатот за претседател има три грама мозок, напиша Најчевска

Мирјана Најчевска, професорка, активистка и експертка од областа на човековите права со контроверзен углед, активен борец за промоција и заштита на човековите права на маргинализираните групи на својот Фејсбук профил уште […]

Македонија

Најчевска: СЈО треба да постои се до оној момент додека ги заврши започнатите случаи

Во вчерашната емисија “Само вистина“ професорката Мирјана Најчевска изјави дека според неа не треба да има неказнивост, дека високите функционери треба да одговараат за секое прекршување на законите, дури и […]

Македонија

За што ни се нови министерства?

Професорката Мирјана Најчевска реагира на предлогот на група пратеници од владејачкото мнозинство со кој се бара формирање на ново Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците. „Зошто бре луѓе? […]

Македонија

Најчевска: На кое кршење на правото се спротивставила Гордана Силјановска во изминативе 25 години?

На кое кршење на правото се спротиставила Гордана Силјановска во изминативе 25 години? На употребата на војска против цивили? На законот за абортус? На Скопје 2014? На уништувањето на стечајците […]

Македонија

Најчевска: Силјановска треба да биде повикана на кривична одговорност врз основа на член 160

Реагирајки на повикот на Силјаноска до подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК, а како потврда за нивниот придонес да си направат селфи и на тој начин да ги поттикнат […]

Македонија

Најчевска предлага Талат Џафери да си поднесе оставка

По последните препукувања во Парламентот поврзани со пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски што резултираше со „кавга“ меѓу претседателот на Собранието Талат Џафери, претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски […]

Македонија

Најчевска до Макрадули: Ма не ме зезај и не не потценуваj!

На изјавата на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули кој изјави дека вчерашните огнови се причина за големото загадување во градот изреагира професорката Мирјана Најчевска преку својот Фејсбук профил. […]