Ознака: Митко Чавков

Вести

Чавков: Употребата на сила врз разгневената маса во тие услови можеше да значи десетици жртви

Полициските службеници се под заклетва дека ќе го бранат уставот и законот на Република Македонија, дека ќе го штитат територијалниот интегритет на државата и дека ќе бидат гарант за безбедноста […]

Вести

Чавков: Ниту ме загрижуваат, ниту пак може да ме заплашат заканите на Заев и криминални структури со кои тој е во спрега

Денеска на прес конференција лидерот на опозицијата го обвини дирекоторот на БЈБ, Митко Чавков за случувањата во Собранието вчера и му порача да си даде оставка и да бега што […]

Вести

Чавков: Нема правни аргументи за приговорите до ДИК

За мене е очигледно, како што е очигледно и за граѓаните на Македонија дека нема апсолутно никакви правни аргументи за овие приговорите кои се доставени до Државната изборна комисија. И […]

Вести

Чавков: Спасовски инсталираше непрофесионални структури во МВР

Структурите кои Оливер Спасовски ги инсталираше по неговото доаѓање на должност како технички министер за внатрешни работи, се далеку од професионалци. Тие практично имаа улога да одработат и да бидат […]

Вести

Скопјани уапсени за тероризам и поврзаност со ИСИС

Две лица на возраст од 23 и 24 години од Скопје се уапсени поради инволвираност во подготвување на извршување кривично дело „тероризам“ и за поврзаност со повратници од ИСИС, информира […]

Вести

Чавков: Жестоко ќе удриме на полициско-криминалните врски

Тие што ме познаваат, знаат дека нема сила што може да ме поколеба во напорите за разобличување на криминалните врски на криминалното подземје со припадници на полицијата и со политиката, […]

Вести

Чавков: Незаконското ангажирање на припадници на Алфите можеше да предизвика несогледливи последици

Незаконското ангажирање на припадници на Алфите можеше да предизвика несогледливи последици, предупреди директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков во интервју за 217. број на неделникот „Република“ зборувајќи за […]

Вести

Чавков: СДСМ формираше предизборна параполиција

Во ид­ни­на не иск­лу­чу­вам не­за­кон­ски ан­гаж­ман на пар­ти­ски вој­ни­ци кои се рас­по­ре­де­ни во еди­ни­ца­та „Ал­фи“ и да по­со­чам на опас­но­ста и ри­зи­ци­те по функ­ци­о­ни­ра­ње­то на ма­ке­дон­ска­та по­ли­ци­ја пре­ку 140-те пар­ти­ски […]