Ознака: Мишел Платини

Свет

“Франс Фудбал“: Платини пуштен од притвор

Мишел Платини кој во вторникот беше уапсен заради поврзаност со истрагата за доделување на “организацијата на Светското првенство во 2022 година на Катар, според “Франс Фудбал“ синоќа сепак бил пуштен од притвор. […]

Свет

Мишел Платини приведен заради корупција

Екс-претседателот на УЕФА, Мишел Платини утрово е однесен во притвор во рамките на истрагата околу корупција при доделувањето на организацијата на Мудијалот во Катар во 2022 година. Легендарниот Французин е […]