Ознака: МНР

Вести

МНР со одговор: Има ли настрадани македонски државјани на Халкидики?

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не […]

Видео Избор на уредникот Контроверзни фајлови

Кој е дипломатот што во Брисел одби да ги прифати документите за Филип Петровски?

Како што може да се види во експлицитно снимено видео дипломат во Брисел ги одбива документите за Филип Петровски, односно од петни жили се труди да најде забелешка зошто не […]

Вести

МНР почна да го користи називот Република Северна Македонија

Oд македонското Министерство за надворешни работи велат дека по исполнување на сите правни услови за влегување во сила на Конечната Спогодба и Уставните амандмани, Владата ќе го објави во Службен […]

Вести Македонија

Маригона Марку е вршител на должноста амбасадор во Вашингтон, извести МНР

Маригона Марку е вршител на работите амбасадор во македонската Амбасада во Вашингтон, информираат од Министерството за надворешни работи. – По завршувањето на мандатот на претходниот амбасадор во ДКП-то во Вашингтон, […]

Македонија

МНР го поддржува интегритетот на Украина по инцидентот кај Керч

Во врска со инцидентот со задржаните украински бродови од Русија во теснецот Керч се огласи и Министерство за надворешни работи на Македонија со поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на […]

Македонија

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор Ласло Дукс

Амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс денес беше повикан во Министерството за надворешни работи на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. -Целта на средбата беше предавање на протестна […]

Вести

Осуммина македонски државјани, од кои двајца потешко, повредени во автобуска несреќа во Австрија

Двајца македонски државјани се потешко повредени, откако автобусот со кој патувале доживеал сообраќајна незгода во Австрија, информираат од Министерството за надворешни работи на Република Македонија, откако стапиле во контакт со […]

Вести Македонија

МНР демантира дека Димитров поднел оставка

Министерството за надворешни работи децидно ја демантира дезинформацијата дека министерот за надворешни работи на Р. Македонија, Никола Димитров поднел оставка. – Министерот за надворешни работи на Р. Македонија и понатаму […]

Вести Македонија

И Алан Данкан, министер на Велика Британија за Европа и Америка денес во Скопје

Со денешната посета на министерот Алан Данкан свој придонес во поддршката на Референдумот дава и Велика Британија. Тој ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Димитров, а главна […]

Вести

Нема сознанија за повредени македонски граѓани по земјотресите во Турција и Грција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: МАНУ и МНР да излезат со став за договорот кој Заев има намера да го склучи со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение ги повикува МАНУ и Министерството за надворешни работи да излезат со став за договорот кој премиерот Зоран Заев има намера да го склучи со Бугарија.– Остана уште […]