Ознака: мобилен телефон

Технологија

Пет знаци кои укажуваат дека нешто не е во ред со батеријата на вашиот телефон

Пет знаци кои укажуваат дека нешто не е во ред со батеријата на вашиот телефон Препознавате некој од овие знаци? Можеби нешто не е во ред со батеријата на вашиот […]

Занимливости

Пилот објаснува зошто е важно да вклучите “airplane mode” во авион

Конечно е одговорено едно од најчестите прашања кои ги мачат вљубениците во мобилни телефони додека летаат со авион – што ќе се случи ако не вклучам “airplane mode” на мобилниот? […]

Вести

Мајка си ги продала близначињата за да исплати долгови и да си купи мобилен: Тогаш се појави таткото со уште поужасен чекор!

Изреката „крвта не е вода“ не значи ништо за оваа жена. Парите, за неа, се поважни од било што, па дури и од родените деца. Новопечената мајка од Кина ги […]

Технологија

Ако имате ваков мобилен телефон нема да можете да користите Фејсбук

Компанијата Фејсбук потврди дека нивната апликација нема да ја прединсталира на новите апарати на Хуавеј. Кинеската компанија Хуавеј е под американски санкции, воведени поради безбедносна сигурност и тоа среде трговската […]

Занимливости

Со мобилен телефон сакале да ги снимаат поплавите, па се удавија

Најмалку 17 лица загинаа, а 74 се повредени во големите поплави што ги зафатија јужните делови на Иран. Според иранската државна телевизија, најголемиот број од загинатите настрадале додека се обидувале […]

Живот

Не гледајте долго во мобилниот навечер во темница!

Според резултатите од истражувањето кое го направи истражувачкиот тим од Универзитетот во Толедо, синото светло може да ги трансформира очните молекули во клетки-убијци. Тоа е уште една причина повеќе зошто […]

Сцена

Фатена жива, ова го снимивме на екранот на нејзиниот мобилен

Јелена Карлеуша на снимање на емисија пристигна во длабоки скапоцени чизми со знак на долар и облечена во зелен фустан. Пејачката со сериозен израз на лицето и темни очила излезе […]

Занимливости

Патник заборавил да го вклучи авионскиот режим на мобилниот телефон, а ова биле последиците

Активирањето на авионскиот режим е дел од рутините за оние кои патуваат, а во случај да заборавите да го вклучите, може да се соочите и со последици. Зависно од типот […]

Технологија

Паркинг на кој автомобилот се паркира со помош на паметен телефон…

Една година после почетокот на тестирањето во Мерцедес Бенз музејот во Штутгарт, Дајмлер и Бош го отворија својот прв Автоматски паркинг пилот во кинескиот главен град Пекинг. Автоматското паркирање на […]

Занимливости

Застанал непознати момци на улица, а на еден од нив му го фрлил телефонот, погледнете ја неговата реакција

Замислете ја следната ситуација, одите по улица, а потоа ќе ве запре непознат маж кој сака да ви покаже магионичарски трик со вашиот телефон.По неколку секунди, со сопствени очи гледате […]

Вести

Кривична пријава за скопјанец за кражба на мобилен телефон

Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична  пријава  против Б.К. (33)  од Скопје.Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера […]

Технологија

Како да го спасите мобилниот телефон ако ви падне во вода

Понекогаш се потребни само неколку капки вода или пак, самата зголемена влажност на воздухот за да му предизвикаат проблем на вашиот мобилен телефон. Секако, најдобра опција е да го однесете […]