Ознака: мобилни

Технологија

Новиот Хуавеј П40 ќе биде претставен во март

Директорот на Huawei, Ричард Ју официјално потврди дека P40 серијата ќе биде претставена по претставувањето на подобрената верзија на првиот смартфон на преклоп со ознака Мејт Иксес. И П30 исто […]

Избор на уредникот Магазин

Без мобилен телефон во училиште

Повеќе од 12 милиони ученици во Франција ја започнаа првата школска година без мобилен телефон, по забраната која беше воведена летово. Според Предлог законот усвоен на крајот на Јули годинава […]

Живот

Го оставиле бебето да си игра со мобилен , кога се вратиле дома ..

Во Актау во Kазахстан починало бебе, а трагедијата се случила додека родителите на девојчето му дозволиле да си игра со мобилен кој бил приклучен на полнач уклучен во струја.  Веднаш […]

Технологија

ВНИМАВАЈТЕ: Фејсбук ве ПРИСЛУШУВА преку мобилната апликација!

Мобилната апликација е достапна веќе неколку години, но вниманието на јавноста го привлече дури по објавата на Кели Барнс од Универзитетот во Флорида.Професорката Кели Барнс тврди дека Фејсбук константно ги […]

Занимливости

Децата стануваат зависни од мобилните телефони

Експертите советуваат дека малите деца поради брзиот развој на технологијата стануваат зависни од „паметните“ мобилни телефони. Па така според едно истражување зависноста од мобилните е зголемена 30 % во последниве […]

Фото

20 најпродавани мобилни телефони на сите времиња

Мобилниот телефон минатата недела го прослави 40-от роденден, а за многумина овој пронајдок е еден од најважните пронајдоци на последните 100 години. Погледнете кои дека мобилни телефони се најпродавани од […]

Технологија

Мобилните се модерно средство за нервирање на околината?!

Доколку седејќи во автобус сте го прочитале истиот ред 12 пати поради лицето коешто покрај вас зборува на мобилен телефон, слободно покажете му ги резултатите од научното истражување според кое […]